|

39: Mindfullness, tilstedeværelse og smidig med Agata Bélanger og Thommy Bommen

Hvordan kan mindfullness hjelpe deg i hverdagen? Hva er det mindfullness egentlig er? Og er det noe vi kan benytte oss av på jobb så vel som privat?

I denne episoden har vi besøk av Thommy Bommen fra Kyoto Group AS og Agata Bélanger fra Norgesgruppen, og vi får høre om deres erfaringer med mindfullness. 

Vi utforsker tema som:

  • Konsentrasjon
  • Stress
  • Hvordan utøve mindfullness?
  • Hvordan bruker vi mindfullness?

Ønsker du å lære mer?
Sjekk ut vårt master kurs!

Tobias og Ida

Anbefalte bøker & podcasts

Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

Kontaktinfo Thommy Bommen

Kontaktinfo Agata Bélanger

LinkedIn

Lytt her:

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

Similar Posts

  • | | |

    43: Digitalisering og smidig i store organisasjoner med Torbjørn Larsen tidligere CIO i NAV, CTO i Mestergruppen og nå Executive Director i Sopra Steria

    I denne episoden har vi besøk av Torbjørn Larsen. Torbjørn har en lang og innholdsrik karriere innen digitalisering og smidig både som CIO i NAV, CTO i Mestergruppen og nå i Sopra Steria. Torbjørn er nok en av de topplederne i Norge med mest erfaring innen digitalisering og “smidigfisering” av organisasjoner. I denne episoden får vi høre hans tanker og refleksjoner om hva som var viktige elementer når han arbeidet med å ruste NAV for morgendagen, hvordan de drar nytte av det nå under Covid-19 og hva selskaper og toppledere bør tenke på når de står ovenfor et smidig skifte. 

    Ønsker du å lære mer?
    Sjekk ut vårt master kurs!

    Tobias og Ida

    Anbefalte bøker 

    Accelerate av Gene Kim, Jez Humble, Nicole Forsgren: https://adtr.co/OdAQ3R 

    Team Topologies av Matthew Skelton og Manuel Pais: https://adtr.co/Qvv75A

    Edge Value Driven Digital Transformation av Jim Highsmith, Linda Luu og David Robinson: https://adtr.co/7soH8E

    Link til Storytell: https://smidigpodden.no/storytell

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Kontaktinfo Torbjørn

    LinkedIn

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • | |

    34: Fremtidens arbeidsplass med Lars Rinnan

    Ønsker du å lære mer?
    Sjekk ut vårt master kurs!

    Tobias og Ida

    Vi har hatt besøk av Lars Rinnan. Lars er visjonær, CEO i Amesto Nextbridge og har enormt mye kunnskap om fremtidens organisasjoner og arbeidsliv. Så hvem er vel bedre å diskutere fremtidens behov med enn nettopp Lars? Hvilke plass kan & burde AI ha i en smidig verden? I denne episoden diskuterer vi hvordan AI og maskinlæring kan være med på å skape mer humane organisasjoner.

    Vi inviterer dere inn til en spennende og tankevekkende episode.    

    I denne episoden diskuterer vi blandt mye annet:

    • Hvorfor er 2029 viktig?
    • Mer menneskelig HR med AI
    • Hvordan vil arbeidslivet se ut i fremtiden
    • Hvorfor bør vi være bevisst rundt utviklingen til AI/ML?
    • Hva er egentlig borgerlønn? Og hvorfor kan dette være en viktig brikke i løsningen?

    Kontaktinfo Lars

    Anbefalte bøker av Lars

    The future is faster than you think av Peter H. Diamandis og Steven Kotler 

    Utopia for realister av Rutger Bregman 

    Ps. linkene ovenfor er affiliate links, det koster ikke noe mer for deg, men vi får en liten sum når du kjøper gjennom å bruke linken🙏

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • 129: Samarbeid mellom team føles adhoc og lite effektivt del 2 med Tobias Falkberger og Ida Kjær

    Alle snakker om samarbeid – men hvorfor føles det ofte tungt, tidkrevende og ustrukturert?

    Tusen takk til HR Norge og Konferansen Agile virksomheter 2025 som gjør Smidgpodden mulig https://www.hrnorge.no/arrangement/agile-virksomheter-2025

    Kjenner du på møtejag, tilfeldige «synker» og beslutninger som forsvinner i støyen? I del 2 bryter vi ned hva adhoc egentlig er—når det er gull og når det blir gift. Så oversetter vi effektivitet i komplekse omgivelser.

    Vi snakker om:

    • God vs. dårlig adhoc: Hvordan kjenne igjen ustrukturert samhandling—og hva du gjør i stedet.
    • Effektivitet i komplekse domener: fra input/output til outcome og kort vei fra innsikt til endring.
    • Beslutninger som flyter: «Gjør færre, gjør dem synlige, avklar hvordan dere beslutter»—og bruk nivåer for beslutningstaking for å spare tid.
    • Praktiske grep: lettvektsrytmer fremfor faste møter, Team API og tydelige service-kontrakter for forutsigbar samhandling.
    • Slow Productivity i praksis: færre initiativer, naturlig tempo og kvalitet som konkurransefortrinn.

    Del 2 av 2 i serien om samarbeid mellom team.

    👥 Agile virksomheter 2025 er konferansen som gir deg inspirasjon, verktøy og nettverk for å gjøre organisasjonen smidig nok til å skape verdi – uansett hvor raskt omgivelsene endrer seg. På én dag får du fire spisse foredrag før og velger deretter to praktiske, involverende workshops der du jobber med egne problemstillinger. Vi (Ida & Tobias) både holder innlegg og fasiliterer workshop. 11. desember.

    🫶Takk til alle dere som støtter Smidigpodden gjennom å være en del av Smidigpoddens fellesskap!

    🌟 Book Tobias som foredragsholder: https://www.falkberger.se/

    🌟 Fullstendig episode beskrivelse: https://smidigpodden.no/episode/129

    🌟 Meld deg på nyhetsbrevet vårt gratis. https://smidigpodden.no/nyhetsbrev/

    🌟 Lyst å støtte Smidigpodden:https://smidigpodden.no/1kaffe

    🌟 Videocast av av våre episoder på YouTube: https://www.youtube.com/@smidigpodden

    Følg, les, se og lær

    Hjemmeside: https://smidigpodden.no/

    Smidigpoddens felleskap: https://smidigpodden.no/1kaffe

    E-post: smidigpodden@gmail.com

    LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/smidigpodden/

    Instagram: https://www.instagram.com/smidigpodden/

    Facebook: https://www.facebook.com/smidigpodden/

    YouTube: https://www.youtube.com/@smidigpodden


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • |

    90: Hvordan løser man personalansvar i en smidig organisasjon? med Tobias Falkberger og Ida Kjær

    Personalledelse, hvordan burde dette se ut i smidige organisasjoner? Hvem skal sikre at ikke alle tar ferie samtidig? Hvem skal godkjenne den nye Mac’en? Hvem skal ha ansvar for rapportering?

    Hva om vi plukker fra hverandre rollen personalleder og ser på det fra et smidig perspektiv, hva sitter vi igjen med da? Kan oppgavene løses på en annen måte, og av andre personer? Og i så fall, hvordan kan dette se ut? Det tar vi for i denne episoden. Vi diskuterer typiske ansvarsområder som administrasjon, lønn, rapportering, performance tracking og fagansvar.

    Dette spørsmålet fikk vi fra Linn gjennom smidigpodden.no/1kaffe! Vil du være med på å påvirke innholdet i Smidigpodden, så bli med i vårt Smidigpodden fellesskap!

    Takk til våre partnere som gjør Smidigpodden mulig!

    Les mer om våre partnere

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • 111: Skatteetaten skal bli smidigere! med Jarle Strømmen og Elisabeth Fischer

    Skatteetaten, en etat vi alle kjenner til, en etat vi alle har en relasjon til og de skal bli smidigere!

    Vi har Jarle Strømmen og Elisabeth Fischer på besøk for å høre om veien dit.

    Hva er det de gjør annerledes enn mange andre? Hvilken rolle har produkt og prosjektorganisering? Og ikke minst, hvorfor trenger de å bli smidigere?

    Jarle er avdelingsdirektør for innovasjon og transformasjon i Divisjon utvikling i Skatteetaten. Før Jarle tok på seg jobben med å smidigfisere skatteetaten så var han konsulent i flere av etatene i Norge på nettopp overgangen til produktorientering og smidigere arbeidsformer.

    Elisabeth Fischer er er produkteier for hele 6 av 27 produkter i skatteetaten. Hun har vært i Skatteetaten i siden 2000 og er nå avdelingsdirektør for Innhenting i divisjon informasjonsforvaltning.

    Takk til våre partnere som gjør Smidigpodden mulig!

    Les mer om våre partnere


    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • |

    44: OKR – Objectives and Key Results med Harald Kjølner fra Bekk

    OKR. Alle snakker om det, det kan virke som om hele Norge setter objectives og key results om dagen, men de fleste glemmer dem i løpet av noen dager og stusser over hvorfor målene ikke ble nådd.. Hvorfor er det slik? Hva kan vi gjøre annerledes for å lykkes?

    I denne episode har vi besøk av Harald Kjølner fra Bekk, Harald er litt av et OKR geni. I denne episoden utforsker vi hva OKR er, hvorfor det er et herlig verktøy og ikke minst hvordan du kan bruke det!! 

    Temaer i episoden: 

    • Hva er OKR
    • Hvorfor bruke OKR istedenfor et annet måleverktøy?
    • Hvorfor fungerer OKR spesielt godt i en smidig kontekst?
    • Hvordan lage gode gode objectives og key result, og hva innebærer det? 
    • Hvordan bruke OKR til strategisk styring og prioritering?

    Blant annet diskuterer vi: 

    • OKR (Objectives and Key Results): Vi diskuterer OKR som et rammeverk for målstyring og måling av ytelse. Vi snakker om å definere klare mål (Objectives) og konkrete resultatindikatorer (Key Results) som måles for å oppnå disse målene. Dette rammeverket er ment å bidra til å fremme fokus, klarhet og gjennomføring i organisasjonen.
    • Smidig arbeidsmetodikk: Vi diskuterer hvordan OKR kan være en del av en smidig tilnærming til målstyring og arbeid.
    • Frekvens og teamstruktur: Vi nevner at frekvensen av OKR-reviews kan variere avhengig av organisasjonsnivået. Ledere på høyere nivå kan ha mindre hyppige møter, mens team nærmere brukerne kan møtes oftere for å tilpasse raskt.
    • Ledelsesengasjement og åpenhet: Vi poengterer at suksess med OKR krever engasjement fra ledelsen og en åpenhetskultur. Ledelsen må støtte og delta i prosessen, og organisasjonen må være villig til å dele informasjon for å oppnå åpenhet og samarbeid.
    • Utfordringer og modning: Vi diskuterer utfordringer knyttet til OKR-implementering, inkludert å finne riktig balanse mellom perfeksjon og handling, samt å håndtere organisatoriske endringer. Vi påpeker at det ikke er en «one-size-fits-all» løsning, og at en vellykket implementering krever tålmodighet, tilpasning og en modningsprosess for organisasjonen.

    Hvis du vil høre mer anbefaler på tema målstyring, har vi flere episoder på tema:

    Anbefalte bøker & podcaster

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Kontaktinfo Harald Kjølner

    Transkribering av samtalen med Harald Kjølner

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *