129: Samarbeid mellom team føles adhoc og lite effektivt del 2 med Tobias Falkberger og Ida Kjær

Alle snakker om samarbeid – men hvorfor føles det ofte tungt, tidkrevende og ustrukturert?

Tusen takk til HR Norge og Konferansen Agile virksomheter 2025 som gjør Smidgpodden mulig https://www.hrnorge.no/arrangement/agile-virksomheter-2025

Kjenner du på møtejag, tilfeldige «synker» og beslutninger som forsvinner i støyen? I del 2 bryter vi ned hva adhoc egentlig er—når det er gull og når det blir gift. Så oversetter vi effektivitet i komplekse omgivelser.

Vi snakker om:

  • God vs. dårlig adhoc: Hvordan kjenne igjen ustrukturert samhandling—og hva du gjør i stedet.
  • Effektivitet i komplekse domener: fra input/output til outcome og kort vei fra innsikt til endring.
  • Beslutninger som flyter: «Gjør færre, gjør dem synlige, avklar hvordan dere beslutter»—og bruk nivåer for beslutningstaking for å spare tid.
  • Praktiske grep: lettvektsrytmer fremfor faste møter, Team API og tydelige service-kontrakter for forutsigbar samhandling.
  • Slow Productivity i praksis: færre initiativer, naturlig tempo og kvalitet som konkurransefortrinn.

Del 2 av 2 i serien om samarbeid mellom team.

👥 Agile virksomheter 2025 er konferansen som gir deg inspirasjon, verktøy og nettverk for å gjøre organisasjonen smidig nok til å skape verdi – uansett hvor raskt omgivelsene endrer seg. På én dag får du fire spisse foredrag før og velger deretter to praktiske, involverende workshops der du jobber med egne problemstillinger. Vi (Ida & Tobias) både holder innlegg og fasiliterer workshop. 11. desember.

🫶Takk til alle dere som støtter Smidigpodden gjennom å være en del av Smidigpoddens fellesskap!

🌟 Book Tobias som foredragsholder: https://www.falkberger.se/

🌟 Fullstendig episode beskrivelse: https://smidigpodden.no/episode/129

🌟 Meld deg på nyhetsbrevet vårt gratis. https://smidigpodden.no/nyhetsbrev/

🌟 Lyst å støtte Smidigpodden:https://smidigpodden.no/1kaffe

🌟 Videocast av av våre episoder på YouTube: https://www.youtube.com/@smidigpodden

Følg, les, se og lær

Hjemmeside: https://smidigpodden.no/

Smidigpoddens felleskap: https://smidigpodden.no/1kaffe

E-post: smidigpodden@gmail.com

LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/smidigpodden/

Instagram: https://www.instagram.com/smidigpodden/

Facebook: https://www.facebook.com/smidigpodden/

YouTube: https://www.youtube.com/@smidigpodden


Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Lytt her:

Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

Similar Posts

  • |

    45: Smidig i forlagsbransjen med Gry Gulbrandsen fra Gyldendal

    Gyldendal, grunnlagt i Norge i 1925 🇳🇴 og med røtter helt tilbake til 1770, en stolt organisasjon som tar vare på Norges kulturarv, men 2021 når også dem. Hvordan jobber de i Gyldendal og tenker rundt omstilling, digitalisering og endring? Hvordan møter de framtiden? For å høre om, lære og diskutere dette har vi besøk av Gry Gulbrandsen. Gry er kultur, arrangement og kompetanseansvarlig hos nettopp Gyldendal!  

    Ønsker du å lære mer?
    Sjekk ut vårt master kurs!

    Tobias og Ida

    Anbefalte bøker & podcaster

    Being Human med Joshua Kerievsky

    Primadonnaledelse – Helle Hedegaard Heim

    Lyst til å lytte på noe annet enn faglig? Hva med å sjekke ut Tobias sin anbefaling En mann ved navn Ove eller Ida sin anbefaling Under en brennende himmelStorytell?? Du får 14 dagers gratis prøveperiode 🥳 akkurat nok til en bok eller to 🤓

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Kontaktinfo Gry

    LinkedIn

    E-post

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • |

    101: Livepod Del 1 – Er mennesket skapt for fremtiden? med Lars Rinnan og Jens Andreas Huseby

    Denne episoden er feiringen av 100 episoder! Vi feiret med dere i salen, metervis med kake og cremant, og ikke minst fantastiske gjester. Livepodden deles i to, dette er del én.

    Hvordan vil fremtidens arbeidsplass se ut? Vi diskuterer hvor vi som mennesker kommer ifra, hva driver oss og hvordan vil det forme oss inn i fremtiden? Hva er lykke og er mennesket egentlig skapt for fremtiden? Var alt bare bedre før?

    På besøk hadde vi Lars Rinnan. Lars er vår favoritt AI visjonær! Lars leder Amesto NextBridge og en av Norges (strengt tatt verdens) ledende stemmer innen AI. Lars ser utover teknologien i seg selv og ser på hvordan denne kan påvirke og forme selskapene og samfunnet vi lever i.

    Motparten eller medparten er kanskje mer riktig å si er Jens Andreas Huseby. Evolusjonsbiolog møter digital forretningsutvikling, så innovasjonsbiolog kanskje? Jens Andreas kommuniserer evolusjonsteori på en anderledes og “nedpå” måte som gjør det enda mer spennende og interessant.

    Kanskje du kunne tenke deg en Smidigpodden kopp? Eller en snasen t-skjorte kanskje? Sjekk ut https://smidigpodden.shop

    Takk til våre partnere som gjør Smidigpodden mulig!

    Les mer om våre partnere

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • |

    5: Den om RiksTV sin smidige reise

    I denne episoden diskuterer vi RiksTV sin smidige reise. RiksTV er en av få bedrifter i Norge som opererer etter smidige prinsipper i hele verdikjeden. Alt fra rekruttering, utvikling, markedsføring, utvikling, planlegging og budsjettering følger smidige prinsipper. RiksTV blir også trukket frem som en av Norges rollemodeller innenfor smidig. Vi håper det blir en spennende lytting! 

    Ønsker du å lære mer?
    Sjekk ut vårt master kurs!

    Tobias og Ida

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • | | | |

    71: Tverrfaglige team utvanner spesialkompetanse med forsker Karin Bredin

    Karin Bredin er forsker ved Linköpings universitet i Sverige, og har forsket på tverrfaglige team, og hun ser at tverrfaglige team kanskje ikke er så rosenrødt som vi ønsker å tro.

    Det betyr ikke at det er noe galt med tverrfaglige team, eller at vi ikke skal organisere oss på en slik måte, tvert imot. Det betyr at en må, som Tobias pleier å si: “ha ekstra fokus på det du ikke er organisert for”.

    Ved faglig organisering må en fokusere på effekt og samhandling. 

    Ved tverrfaglig organisering må en fokusere på faglig utvikling.

    Organisering vil hjelpe oss, men det løser ikke alle problemene våre. Fordi, ofte når en løser et problem, så har du også skapt et nytt.

    Hvilke problem og utfordringer oppstår og hva bør vi være oppmerksomme på? Det er dette vi diskuterer i denne episoden!

    Lyst på en tekstlig variant led sammendraget Tverrfaglighetens dilemma: En balansegang mellom samhandling og spesialisering

    Utfordringer som kan oppstå:

    • Hvordan fortsetter en å utvikle sin spesialkompetanse over tid, når de en jobber med har en annen faglig bakgrunn?
    • Organisasjonen selv har ikke nødvendigvis noen løsning, den/ de ansatte selv må selv jobbe med dette.
    • Hvis vi har fokus på streken øverst på T’en, så vil vi bruke mindre tid på I en i T’en. Dette medfører at en ikke har tid eller kognitiv kapasitet etc til å lære seg alt!
    • Vi måler våre team, i beste fall, på effekt (outcome) eller kanskje oftere på output. Hvordan passer fagligutvikling inn i dette? Som vi vet får vi det vi måler og kun det vi måler.

    Meld deg på nyhetsbrevet vårt for å holde deg oppdatert på smidig faget

    Anbefalte bøker

    Kontaktinfo Karin

    Transkribering av samtalen med forsker Karin Bredin

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • | | |

    53: 6 år med OKR i Finn.no: implementering, videreutvikling og erfaringer med Jens Hauglum , VP Product

    Finn.no har brukt OKRs i 6 år, hva har de lært?

    OKR (Objectives & Key Results) og prioritering, så enkelt og så vanvittig vanskelig!! I denne episoden har vi besøk av Jens Hauglum fra Finn.no for å snakke om nettopp målstyring 🤩 

    Jens er VP Product hos Finn.no og har vært med Finn.no på en lang OKR reise som startet allerede 2015 🥳  Jens har vært med på å utvikle, videreutvikle og implementere bruken av OKR.

    I denne episoden får vi høre om nettopp dette, hvordan Finn.no jobber med OKR, utvikler OKR, bruker OKR til daglig, sikrer at de er i tråd med strategien, hvordan de prioriterer og ikke minst hvordan de kjører opplæring for alle ansatte i nettopp OKR

    Hvis du vil høre mer anbefaler på tema målstyring, har vi flere episoder på tema:

    Jens sine anbefalte bøker

    • Thinking fast and slow av Daniel Kahneman
    • Principles of Product Development Flow av Donal Reinertsen

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Kontaktinfo til Jens

    Transkribering av samtalen med Jens Hauglum , VP Product

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

  • | |

    21: Den om Beyond Budgeting

    Hva er egentlig Beyond Budgeting eller Dynamisk Styring som det også blir kalt??⚖️ I denne episoden har vi besøk av Helena Müller og Christopher Smerkerud fra RiksTV. Vi får en pedagogisk forklaring på hva beyond budgeting er, de grunnleggende prinsippene, hvorfor det ikke blir kaos, hvordan man faktisk gjennomfører det, og ikke minst hva som må være på plass for at beyond budgeting skal fungere i en organisasjon. God lytting?

    Ønsker du å lære mer?
    Sjekk ut vårt master kurs!

    Tobias og Ida

    Bøker som blir anbefalt 

    Beyond Budgeting – Bjarte Bogsnes

    Measure what matters – John Doerr

    Jeg er Zlatan – Zlatan Ibrahimovic 

    Alle våre gjesters anbefalte bøker har vi samlet her!

    Kontaktinfo Helena

    LinkedIn 

    Kontaktinfo Christopher

    LinkedIn

    Lytt her:

    Apple PodcastsSpotifyGoogle PodcastsAcastYouTube

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *